08.02.2018

ÇELEBİ SULTAN MEHMET CAMİİ

Mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait İlçemiz Çelebi Sultan Mehmet Camii, Vakıflar Bursa Bölge Müdürlüğü tarafından korunması gereken kültür varlığı olarak tescil edilmiş olup, Osmanlı mirasından kalan nadir eserlerden biri olarak, beş vakit ibadete açık, cemaat yoğunluğu olan İlçemizin en merkezi camisidir.

V. Osmanlı Padişahı Çelebi Sultan Mehmet tarafından 1414 yılında Osmanlının ikinci defa toparlanıp birlik ve dirliğinin yeniden sağlanışı adına kuruluş ve Ata yurduna hediye olarak inşa ettirilen camimiz, Sultan II. Abdülhamit Han döneminde büyük onarımdan geçirilerek bugünkü şeklini almıştır. Cumhuriyet döneminde Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından farklı zamanlarda onarımlardan geçmiştir.

Çelebi Sultan Mehmet Camiinin restorasyonuna 03.11.2016 tarihinde başlanıp 02.02.2018 tarihinde tamamlanarak İlçe Kaymakam Vekili Cengizhan ANKARA, Belediye Başkanı Halil AYDOĞDU, İl Müftü Yardımcısı Ahmet TOKGÖZ, İlçe Müftüsü Muharrem İSLAMOĞLU, Kurum Amirleri ve Halkımızın yoğun katılımları ile ibadete yeniden açılmıştır.