16.05.2024

Bilecik’te Hacı Adayları Dualarla Uğurlandı

Bilecik’ten 2024 yılında hacca gitmek için hazırlıklarını tamamlayan hacı adaylarının heyecanlı bekleyişleri sona erdi.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2024 Yılı Hac Organizasyonunda, hac farizasını yerine getirmek üzere kutsal topraklara giden hacı adayları Bilecik İl Müftülüğü tarafından yapılan program sonrası dualarla uğurlandı.

Cumhuriyet meydanında yapılan törene Bilecik Valisi Şefik Aygöl, İl Müftüsü Ali Erhun, din görevlileri ile beraber hacı adayları ve aileleri katıldı.

Uğurlama programı Çukurören Köyü Camii İmam Hatibi Muhammed Aydın’ın Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

İl Müftüsü Ali Erhun ” Bu gün ilimizden mukaddes beldelere hacı adaylarımızın yolcu etmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımızın organizasyonuyla bu kafilede 122 hacımız yola çıkıyor. İl genelinde şirketler dahil 258 kişi Bilecik’ten bu sene kutsal beldelere dua elçisi olarak gidiyor. Sizin bundan sonra kutsal beldelerden dönünceye kadar ki adınız “duyufu rahman”dır. Yani rahmanın misafirlerisiniz siz. Rabbim sizleri bu sene seçti ve davet etti. Sizler rabbimizin özel misafirlerisiniz. Sizler geride kalan bütün yakınlarınız ve milletimiz için dua etmek üzere gönderdiğimiz elçilersiniz. Muhterem kardeşlerim. Hac meşakkatlidir. Hac zor bir ibadettir. Allah sabrını ve kolaylığını versin inşallah. Rabbim salimen gidip salimen dönmeyi sizlere nasip etsin” ifadelerinde bulundu.

Vali Şefik Aygöl, birkaç gün önce kutsal topraklardan döndüğünü ve o ulvi duyguyu yaşadığını ifade ederek hacı adaylarına “Milletimiz, devletimiz ve ümmeti Muhammed için dualarınızı ihmal etmeyiniz. Hepinize hayırlı yolculuklar diliyorum. Haccınız mebrur olsun.” Dedi

Hacı adayları İl Müftüsü Erhun’un yaptığı duanın ardından kutsal topraklara gitmek üzere Bilecik’ten ayrılarak Yenişehir Hava limanına uğurlandı.