30.06.2022

Din Görevlilerine 'Bir Yetime Aile Olmak' temalı panel ve ‘Din İstismarıyla Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi’ konulu konferans verildi

Bilecik İl Müftülüğü  tarafından "Bir Yetime Aile Olmak" konulu panel ve ‘Din İstismarıyla Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi’ konulu konferans düzenlendi.

Dursun Fakih Ortaokulu Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panel ve konferans Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programın açış konuşmasını yapan İl Müftüsü Ali Erhun “Bu gün iki kurumun ortaklaşa yapmış olduğu bir programla bir araya geldik. Dokuz bakanlıkla protokolümüz var. Adalet bakanlığından spor bakanlığına birçok kuruma katkı sunuyoruz. Bizim milletimiz dini hassasiyeti olan bir millettir. İslam referanslı bir millettir” dedi.

Yetimi gözetmek Hz. Peygamberden günümüze kadar Müslümanlara miras olarak kaldığını aktaran Müftü Erhun konuşmasına şöyle devam etti. “Maun suresinde kâfirlerin, zalimlerin temel vasfı güçsüze zayıfa ve yetime karşı merhametsizdirler. Acımasızdırlar. Kur’an ı Kerimde Peygamber efendimize hitaben “Biz seni yetim bulduk ta korumadık mı” buyuruyor. Yetimi kollamak ve gözetmek Efendimizden günümüze kadar bizlere miras kalan bir konudur. Bu konuyu çevrenize tanıdıklarınıza ve cemaatinize hassasiyetle anlatınız ”dedi.

Din Hizmetleri Uzmanı Hakkı Şener’in oturum başkanlığı yaptığı panelde, Bilecik Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Rabia Koç “Nasıl Koruyucu Aile Olunur?” ve Bilecik İl Vaizi Emin Dinç ise "Dini Referans Bağlamında Koruyucu Ailelik” konulu sunum yaptı.

Panel akabinde İl Müftü Yardımcımız İbrahim Özen ‘Din İstismarıyla Mücadelede Sahih Dini Bilginin Önemi’ konulu konferans verdi.

29.06.2022 tarihinde düzenlenen programa İl Müftümüz Ali Erhun, Bilecik Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Emin Türker, Müftü Yardımcıları, Din Görevlileri ve Kur'an Kursu öğreticileri katıldı.