21.02.2024

LİSE ÖĞRENCİLERİ ARASI RESİM YAPMA YARIŞMASI BİLGİ NOTU

 1. Yarışmanın temel amacı gençlerle iletişim kurmak ve onları Başkanlık gençlik çalışmaları ile tanıştırmaktır. Bundan dolayı yarışmanın her aşamasında gençlik koordinatörleri ve gençlik çalışmalarında görev alan diğer personel aktif yer alacaktır.
 2. Yarışma “18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü” etkinlikleri kapsamında; “Çanakkale Ruhu” teması ile resim alanında yapılacaktır.
 3. Yarışmaya yalnızca örgün eğitime devam eden lise öğrencileri başvurabileceklerdir. 
 4. Başvurular, öğrencinin okulunun bulunduğu ilçe müftülüklerine (büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde öğrenim gören öğrenciler il müftülüklerine) yapılacaktır. Bununla birlikte müftülükler, katılım sürecinde öğrencilere kolaylık sağlanabilmesi adına il/ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okul yönetimleri ile görüşerek başvuru işlemlerinin müftülükler adına okul idaresi tarafından alınmasını sağlayabileceklerdir.
 5. Son başvuru tarihi 8 Mart 2024 olarak belirlenmiştir.
 6. Yarışma, ilçe müftülüklerince 18 Mart 2024 Pazartesi günü sonuçlandırılacak ve dereceye giren öğrenciler belirlenecek, internet siteleri ve sosyal medya hesapları üzerinden ilan edilecektir. Ödüle hak kazanan öğrencilere ödülleri, imkanlar ölçüsünce salon programlarında takdim edilecektir. Büyükşehir statüsünde olmayan illerde merkez ilçede dereceye giren öğrenciler için ise il müftülükleri tarafından aynı yol izlenecektir.
 7. Yarışma, ilçe müftülüklerinde (büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde il müftülüklerinde), oluşturulacak komisyon tarafından; birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren öğrencilerin tespit edilmesiyle icra edilecektir.
 8. İlçe müftülükleri yarışma bilgilerini 19 Mart 2024 tarihi mesai bitimine kadar;  excel/hesap tablosu formatında hazırlanan dosyaya aktarıp il müftülüklerine göndereceklerdir. Tablo doldurulurken formatta resim, PDF gibi bir değişiklik yapılmayacaktır.
 9. Dereceye girip ödüle layık görülen öğrencilere ilçe müftülükleri (büyükşehir statüsünde olmayan illerde merkez ilçede dereceye giren öğrencilere il müftülükleri) tarafından; birinciye 1.500 TL, ikinciye 1.000 TL, üçüncüye 500 TL para ödülü verilecektir.
 10. Yarışma ödülleri Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) il/ilçe şube imkanları ile karşılanacaktır.
 11. Yarışma için Valilik/Kaymakamlık Olur’u ile bir değerlendirme komisyonu oluşturulacaktır.
 12. Değerlendirme Komisyonlarında; müftü/müftü yardımcısı, milli eğitim müdürlüğünden resim alanında uzman bir personel, din hizmetlerinden sorumlu personel ve gençlik koordinatörü (yoksa müftülükçe belirlenecek bir personel) olmak üzere toplam dört (4) kişi yer alacaktır.
 13. Değerlendirme komisyonu aşağıdaki kriterlere göre puanlama yapacaktır:

1

Konuyu resimde ifade edebilme gücü

20 Puan

2

Duygu ve düşünceyi ifade edebilme gücü

20 Puan

3

Resimde kullandığı tekniğin uygunluğu

20 Puan

4

Resimde özgünlük

20 Puan

5

Resimde görsellik

20 Puan

 

 1. Yarışmaya katılan eserler iade edilmeyecek, Müftülüklerce bir sonraki yıl Mart ayına kadar muhafaza edilecektir. Ayrıca birinci olan eserler il müftülükleri tarafından Başkanlığa gönderilmek üzere tevhit edilecektir.
 2. Yarışmacılar, başvuru ve eser teslimi esnasında öğrenci olduğunu belirten belgeyi ve T.C. Kimlik Kartını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca her bir öğrenci, velisi tarafından imzalanmış “Velisi bulunduğum ……………..’nın Müftülüğünüzce düzenlenen resim yarışmasına katılmasına, adının ve eserinin Diyanet İşleri Başkanlığı’nca  medya, internet ve sosyal medya platformlarında paylaşılmasına, eserinin sergilenmesine, basılarak yayınlanmasına muvafakat ederim” şeklindeki belgeyi Müftülüğe teslim etmek zorundadır.
 3. Yarışmacılar tarafından:

a) Eserlerin başkasına ait, alıntı ve kopya olmaması, “Çanakkale Ruhu” teması ile bağlantılı olmasına dikkat edilecektir.

b) Yarışmacılara malzeme ve teknik serbestliği tanınmıştır. Her türlü resim ve boya malzemesi kullanılabilecektir. Ancak eserlerin sunulacağı resim kâğıtları 35 X 50 boyutlarında olacaktır.

c) Yarışmacılar resim kâğıtlarının arkasına okunaklı bir şekilde, adı soyadı, iletişim bilgileri ve öğrencisi oldukları okulun adını yazacaklardır.

d) Eserlerin zarar görmemesi için resimlerin katlanmadan iki büyük karton arasına yerleştirilerek yahut muhafazalı rulo içerisinde teslim edilmesi gerekmektedir.

e) Katılımcılar eserlerinin özgün ve kendilerine ait olduğunu, daha önce benzeri bir yarışmaya katılmamış olduğunu kabul etmiş sayılırlar.

 1. Yarışmanın tanıtım ve duyurusu sosyal medya yoluyla ve il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, vaizler, gençlik koordinatörleri ve din görevlileri tarafından okullar bizzat ziyaret edilerek gerçekleştirilecektir. Gerekli görüşmeler yapılarak okullarda broşür ve diğer tanıtıcı materyaller kullanılacaktır. Ayrıca konu vaazlarda da dile getirilecektir. Din görevlileri, görevli oldukları Camii/Kur’an Kursu’na en yakın okullardan yüksek katılım sağlamaya yönelik çalışmalara teşvik edilecektir.
 2. İl müftülükleri 29 Mart 2024 tarihi mesai bitimine kadar; yarışma verilerini excel/hesap tablosu formatında hazırlanan dosyaya aktarıp resmi yazıyla Başkanlığa göndereceklerdir. Tablo doldurulurken formatta resim, PDF gibi bir değişiklik yapılmayacaktır. Ayrıca ilçe birincilerinin eserleri, zarar görmeyecek şekilde muhafaza edilerek postayla Başkanlığa gönderilecektir.

Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü