22.03.2023

Bu akşam Ramazan iklimine giriyoruz.

11 ayın sultanı Ramazanı şerifin manevi iklimine giriyoruz. Bu akşam ilk teravih namazı kılınacak ve ilk oruç için sahura kalkılacak. Bu yıl 29 gün sürecek olan Ramazan ayı 21 Nisan Cuma günü bayramla sona erecek.

İLK ORUÇ PERŞEMBE GÜNÜ

23 Mart Perşembe Günü başlayacak olan Ramazan-ı Şerif asrın felaketi denilen depremlerin hüznü içerisinde idrak edilecek. Oruç, teravih namazı, fitre, mukabele ve Kur’an ı Kerim hatimlerinin yapıldığı, ihtiyaç sahiplerinin her zamankinden daha fazla gözeltildiği mübarek Ramazan,  Çarşamba günü ilk teravi namazının kılınmasıyla başlayacak.

MÜFTÜLÜĞÜMÜZÜN RAMAZAN HAZIRLIKLARI

Ramazan ayında Osmanlı Hafızlık Kur’an Kursunun yanındaki Osmanlı Camiinde hatimle teravih namazı kılınacak. Hatimle teravih namazı, her gün farklı hafızlar tarafından kıldırılacak.

Tüm camilerde, cemaatin yoğunluk saatine göre mukabele programları yapılacak. Mukabele programları her camide farklı vakitlerde uygulanacağından muakabele vakitleri camilerin girişlerinde yazılı olarak ilan edilmiştir.

Ayrıca bayan cemaatimize yönelik hocahanımlar tarafından da camilerde mukabeleler okunacak.

Ayrıca itikâf ibadeti var. Ramazana has bu müstesna ibadet için Kırklar Camii belirlenmiştir. İtikafa girmek isteyen vatandaşlar cami görevlilerine müracaat edeceklerdir.

Öğlen ve teravih namazları öncesinde merkezi vaaz siteminde ve bazı merkezi camilerde İl Müftüsü, Müftü Yardımcıları, Vaizler ve Din Hizmetleri Uzmanları tarafından vaaz edilecektir.

Ramazan ayı boyunca haftada 4 gün Kayıboyu Camiinde ve haftanın diğer günlerinde muhtelif camilerde iki gurup görevli tarafından Enderun Usulü Teravih Namazlı kıldırılacaktır. Hangi camilerde Enderun Usulü Teravih Namazı kıldırılacağı  Müftülüğün sosyal medya hesaplarından ilan edilecek.

FİTRE MİKTARINDA ALT LİMİT 70 LİRA

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yılki fitrenin asgari miktarı 70 olarak belirlenmiştir. Vatandaşlarımız geçen yıllarda olduğu gibi bu sene de zekat ve fitrelerini ihtiyaç sahiplerine Türkiye Diyanet Vakfı Bilecik Şubesi aracılığıyla ulaştırabileceklerdir.